Občianske judo

Autor: Daniel Lambert | 1.12.2015 o 14:57 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  404x

Žijú medzi nami. Rafinovaní podvodníci, moderní zlodeji, manipulátory, ktorí sa nás snažia pripraviť o peniaze.

Často sú to pre bežného občana značné sumy, celoživotné úspory u starších ľudí dokonca peniaze, ktoré mali odložené na vlastný pohreb. Väčšina z nás si v duchu povie, že sa mu niečo také nikdy nepritrafí, ba dokonca si nahovára, že on je ten šikovný a jemu sa to nemôže stať. Keď sa však stane obeťou trestného činu podvodu alebo neopraveného obohatenia sa páchateľa je žiaľ už neskoro. Rozčuľovať sa alebo plakať na ramene privolanému príslušníkovi Policajného zboru spravidla nebýva účinné, lebo naše zákony neumožňujú vždy orgánom činným v trestnom konaní nastoliť spravodlivosť a napraviť krivdu. Potom obvykle občan kritizuje Policajný zbor a  všetky orgány činné v trestnom konaní za ich nečinnosť a nedostatočnú ochranu.

Podľa Zákona číslo 171/1993 Z.z.  o Policajnom zbore, sa podľa § 2 odsek 1 písmeno a) polícia IBA SPOLUPÔSOBÍ pri ochrane základných práv a slobôd, najmä pri ochrane života, zdravia, osobnej slobody a bezpečnosti osôb a pri ochrane majetku.  Čitateľ zákona  ale z neho nezistí do akej miery polícia spolupôsobí pri ochrane občanov. Šikovný občan ale z formulácie pochopí, že keď polícia nezabezpečuje absolútnu 100%nú ochranu obyvateľstva, tak ju musí zabezpečovať zo zvyšnej časti niekto iný. Nie vždy máme po ruke advokáta alebo iného ochrancu. Preto nám nezostáva nič iné, ako  predvídať čo všetko zlé sa môže stať  a svoje základné práva a majetok si vedieť chrániť sám.

 Každý občan by sa mal naučiť, ako to  v Českej republike vtipne nazvali, základy „občianskeho džuda“. Pričom  tu  v žiadnom prípade nejde o násilné formy trestnej činnosti, takže pre tento raz zabudnime na kopy, údery a pády a  zamerajme sa na trestnú činnosť páchanú formou podvodu, neoprávneného obohatenia alebo krádeže.  Väčšina páchateľov zneužíva pri svojej činnosti naivitu občanov, ktorá je napriek mnohým varovaniam a najmä u seniorov značná.  Ak sa teda chceme úspešne ubrániť, tak v prvom rade treba akceptovať, že žijeme v tvrdom svete, kde žiaľ okrem našich najbližších nám nikto nič nedaruje z čistej lásky. Priateľské dary od neznámych dobrodincov patria už iba do detských rozprávok. Nič v živote nie je zadarmo. Za každou výhrou, zľavou a splneným životným snom je nejaké škaredé ALE. Trochu paranoje v podobe hľadania spomenutého ALE nám môže pomôcť pred unáhleným nákupom alebo vydaním finančnej hotovosti nejakému podvodníkovi.

V klasickom obchodnom vzťahu predávajúci-kupujúci môže byť šikovne zamaskovaný podvodník, ktorý vyláka zo svojej obete finančnú hotovosť pod zámienkou výhodnej kúpy. Orgány činné v trestnom konaní sú naň prikrátke, lebo fungujeme v slobodnej trhovej ekonomike a slobodnej tvorbe cien. Mnohí to pochopili tak, že trhový mechanizmus pre nich znamená  „ošklbanie“ druhých. A to sa najlepšie robí na tých slabších a bezbrannejších. Aj lev na africkej savane si za svoju korisť rád vyberá staré a choré jedince. Rovnako aj páchateľ si rád vyberá za svoje ciele seniorov, prípadne invalidov. Táto skupina obyvateľstva žije trochu v sociálnej izolácii a tak nie je úplne informovaná o súčasnej spoločnosti, prípadne technickom pokroku. Seniori vyrastali v dobe totality, kedy sa páchatelia, príživníci a iné asociálne živly hanbili ale aj báli otvorene okrádať  spoluobčanovi. Nie sú preto tak opatrní a vo svojej dobrote ľahšie podľahnú manipulácii a ochotnejšie vydajú svoje úspory.

Na spôsoby okrádania seniorov už poukázal film od režisérky Sylvie Dymákovej s názvom „ŠMEJDI“. Pomenovanie „šmejdi“, v tomto prípade je odvodené od prezývky nemorálnych  a drzých predajcov a od extrémne predraženého a nekvalitného tovaru. Predajcovia na predajných akciách používajú dôkladne premyslené a naplánované manipulačné techniky, ktorými pôsobia na svoju obeť, aby ju presvedčili, dostávajú ju často aj do časovej tiesne “veď zajtra bude už neskoro“ ,aby neprihliadala na zdravý rozum, ale unáhlene kúpila tovar, ktorý vlastne ani nepotrebuje a možno na neho nemá ani peniaze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Ešte v marci robil v obleku kliky. Železná vôľa urobila z Jana Třísku Američana

Legendárny herec z Obecnej školy sa už v Česku necítil doma.

ŠPORT

Expert: Sagan je ako rocková hviezda cyklistiky

MS môže pokojne vyhrať aj sedemkrát, myslí si.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?